Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Procedura postępowania pracownika socjalnego i asystenta rodziny w pracy z  rodziną przeżywającą trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych.

Procedura postępowania pracownika socjalnego i asystenta rodziny w pracy z  rodziną przeżywającą trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych.

 

  1. Pracownik socjalny Gminnym Ośrodka Pomocy Społecznej w Koczale (w dalszej części zwany Ośrodkiem) w trakcie przeprowadzania wywiadu środowiskowego ustala sytuację rodzinną, materialną, bytową, mieszkaniową, zdrowotną oraz funkcję opiekuńczo-wychowawcze rodziny.
  2. W przypadku uzyskania przez pracownika socjalnego informacji od instytucji lub innych osób  o rodzinie przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych, pracownik przeprowadza w tej rodzinie wywiad środowiskowy zgodnie z ustawą o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004r.
  3. Jeżeli w trakcie wywiadu stwierdza, że rodzina przeżywa trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych, dokonuje analizy sytuacji rodziny:
  1. w przypadku stwierdzenia konieczności przydzielenia asystenta rodziny, pracownik socjalny   przeprowadzający wywiad środowiskowy wnioskuje do kierownika Ośrodka o przydzielenie rodzinie asystenta rodziny.

       b)  jeżeli w wyniku analizy sytuacji rodziny ustalonej w drodze wywiadu, pracownik socjalny stwierdzi, że trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych są           przejściowe i dla ich przezwyciężenia wystarczy prowadzenie pracy socjalnej podejmuje działania wynikającez jego kompetencji.

  1. Na wniosek pracownika socjalnego kierownik Ośrodka przydziela rodzinie asystenta rodziny. Praca asystenta rodziny jest prowadzona za zgodą rodziny i przy jej aktywnym udziale. Pracownik socjalny po uzyskaniu pisemnej zgody rodziny w terminie nie przekraczającym 7 dni od daty przydzielenia rodzinie asystenta rodziny, wprowadza asystenta do rodziny co potwierdza notatką służbową.
  2. W przypadku gdy rodzina nie wyrazi zgody na współpracę z asystentem rodziny, a z analizy przeprowadzonej przez pracownika socjalnego wynika konieczność udzielenia takiego wsparcia, pracownik socjalny sporządza informację wraz z opinią o rodzinie do sądu rodzinnego, celem podjęcia stosownych działań.
  3. W przypadku wydania przez sąd rodzinny zarządzeń nakładających na rodzinę obowiązek współpracy z asystentem rodziny, pracownik socjalny w terminie nie przekraczającym 7 dni od daty otrzymania informacji o tym fakcie, wprowadza asystenta do rodziny.
  4. Pracownik socjalny we współpracy z asystentem rodziny przygotowuje dla sądu sprawozdanie o sytuacji rodziny objętej wsparciem i zakresie udzielanej pomocy, w terminach określonych przez sąd.
  5. Asystent rodziny pracuje z rodziną do osiągnięcia zamierzonych celów, uzyskania samodzielności przez pozostające w rodzinie dzieci lub zmiany zarządzeń sądu. Podejmowane działania odnotowuje w formie notatki służbowej.
  6. Po zakończeniu współpracy z rodziną asystent prowadzi monitoring rodziny przez okres           6 miesięcy. Monitoring dokumentuje w postaci notatki służbowej. Po upływie 6 miesięcy asystent rodziny wraz z pracownikiem socjalnym dokonuje zakończenia współpracy z rodziną w formie notatki służbowej i informuje o tym kierownika Ośrodka. Jeżeli praca asystenta rodziny została zakończona z chwilą usamodzielnienia się dzieci, tj. zaprzestania przez rodziców pełnienia funkcji opiekuńczo-wychowawczych monitoringu nie prowadzi się. 
  7. Przydzielony asystent rodziny zakłada kartę informacyjną dotyczącą rodziny w terminie nie przekraczającym 7 dni od daty rozpoczęcia pracy z rodziną.
  8. W terminie do 30 dni od daty wejścia do rodziny, asystent rodziny dokonuje wstępnej analizy sytuacji rodziny, która jest pomocna przy opracowaniu z rodziną i pracownikiem socjalnym planu pracy.
  9. Asystent rodziny opracowuje wspólnie z rodziną i w porozumieniu z pracownikiem socjalnym, a w rodzinie biologicznej dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej również przy udziale koordynatora pieczy zastępczej plan pracy z rodziną.
  10. Dokumentacja dotycząca rodziny gromadzona jest w teczce rodziny zakładanej zgodnie           z instrukcją kancelaryjną i jednolitym rzeczowym wykazem akt obowiązującym w Ośrodku. Prowadzenie teczek należy do obowiązku asystenta rodziny.
  11. Do czasu pracy asystenta rodziny wlicza się czas pracy w siedzibie Ośrodka przeznaczony na prowadzenie dokumentacji, spotkania ze specjalistami.
  12. Praca asystenta rodziny ma charakter kompleksowy. W tym celu asystent rodziny m.in. będzie: współpracował z instytucjami takimi jak szkoła, przedszkole, sąd, urząd pracy, urząd gminy, itp., pomagał w wypełnianiu zadań opiekuńczo-wychowawczych, pomagał i uczył oszczędnego zarządzania budżetem domowym, merytorycznie pomagał w prowadzeniu gospodarstwa domowego, pomagał w rozwiązywaniu podstawowych problemów socjalnych rodziny, wspierał jej aktywność społeczną, motywował do podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez poszczególnych członków rodziny.
  13. Asystent rodziny prowadzi pracę z rodziną w miejscu jej zamieszkania lub miejscu wskazanym przez rodzinę, między godziną 700 a 21 00 zgodnie z opracowanym planem pracy.
  14. Asystent rodziny jest zobowiązany do sporządzenia nie rzadziej niż co pół roku okresowej oceny sytuacji rodziny. Okresowa ocena sytuacji rodziny ma na celu weryfikację ustalonego planu pomocy z rodziną. Okresową ocenę sytuacji rodziny, asystent rodziny przedkłada kierownikowi Ośrodka.
  15. Asystent rodziny kończąc prace z rodziną sporządza końcową ocenę, którą przedkłada kierownikowi Ośrodka.
  16. Asystent rodziny i pracownik socjalny współpracują w ramach podejmowania działań na rzecz rodziny (asystent rodziny ma informować pracownika socjalnego o trudnych obszarach pracy z rodziną). W sytuacjach pilnych, a w szczególności kiedy zagrożone jest dobro dziecka asystent rodziny niezwłocznie informuje pracownika socjalnego lub odpowiednie służby (np. w sytuacji gdy członkowie rodziny są pod wpływem alkoholu). Asystent rodziny jest również zobowiązany do zgłaszania trudności związanych z realizacją pracy z rodziną, nieuzasadnionej nieobecności rodziny w domu, w terminie wyznaczonej wizyty asystenta rodziny, itp.
  17. Asystent rodziny i pracownicy socjalni pracujący z rodziną przeżywającą trudności                   w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych zobowiązani są do systematycznego podnoszenia kwalifikacji poprzez udział w szkoleniach i samokształcenie.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Iwona Korwel 01-10-2021 09:17:35
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Iwona Korwel 01-10-2021
Ostatnia aktualizacja: Iwona Korwel 01-10-2021 09:17:35