Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Podprogram 2015

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Osobom Najbardziej Potrzebującym.

 

PODPROGRAM 2015

Od połowy maja 2015 roku rozpoczęła się realizacja Podprogramu 2015, w ramach którego osoby najbardziej potrzebujące w całej Polsce mogą skorzystać ze wsparcia w postaci żywności, jak również możliwości uczestniczenia w różnych działaniach wspierających, edukacyjnych i włączających.

Celem Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020 jest dotarcie z pomocą żywnościową do grup osób najbardziej potrzebujących w całej Polsce oraz zapewnienie uczestnictwa w działaniach w ramach środków towarzyszących w okresie maj 2015r. - luty 2016r.

Do końca lutego 2016 roku w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Koczale, osoby które otrzymają skierowanie z Ośrodka Pomocy Społecznej, będą mogły skorzystać ze wsparcia w postaci żywności, która cyklicznie będzie dystrybuowana w formie paczek żywnościowych. Do końca lutego 2016 roku, każda z osób otrzymujących paczki żywnościowe, otrzyma w nich produkty następującego typu:

            1. art. skrobiowe (makaron świderki, ryz biały, kasza jęczmienna, płatki kukurydziane,    herbatniki, kawa zbożowa instant)

            2. art. mleczne (mleko UHT, ser podpuszczkowy dojrzewający, ser topiony)

            3. art. warzywne i owocowe (groszek z marchewką, koncentrat pomidorowy, dżem        truskawkowy, sok jabłkowy)

            4. artykuły mięsne (mielonka wieprzowa, klopsiki w sosie własnym)

            5. cukier

            6. tłuszcze – olej rzepakowy.

Okres realizacji dostaw maj 2015 – grudzień 2015;

Okres realizacji dystrybucji maj 2015 – luty 2016.

UWAGA! Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 został przedłużony do końca kwietnia 2016r.

Pomoc jest przyznawana na podstawie skierowania wystawionego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Koczale (na podstawie niżej wymienionych kryteriów).

Pomoc żywnościowa, w postaci paczki żywnościowej może być przekazywana do osób spełniających kryteria kwalifikowalności do statusu osoby najbardziej potrzebującej, tj. osoby spełniającej jednocześnie dwa kryteria:

            1. kryterium dochodowe: - dochód nie przekracza 150% kryterium dochodowego, tj.:    813,00 zł dla osoby samotnie gospodarującej 684,00 zł dla osoby w rodzinie;

            2. osoby spełniające kryteria w art. 7 ustawy o pomocy społecznej.

UWAGA! Od dnia 01.10.2015r. ulega zmianie kryterium dochodowe uprawniające do uczestnictwa w PO PŻ. Pomocą mogą być objęte osoby/rodziny, których dochód nie przekracza:

            1. 951,00 zł dla osoby samotnie gospodarującej, 

            2. 771,00 zł dla osoby w rodzinie.

Prócz wsparcia żywnościowego Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Koczale realizować będzie cykliczne działania tj.: spotkania informacyjne na temat pomocy w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych przez rodziców oraz na temat przemocy w rodzinie i jej przeciwdziałania. Ponadto pracownicy socjalni Ośrodka prowadzą pracę socjalną z osobami najbardziej potrzebującymi wsparcia; Ośrodek zatrudnia także psychologa, który jest do dyspozycji wszystkich mieszkańców gminy.

 

Działania towarzyszące mają na celu:

• włączenie osób doświadczających deprywacji materialnej w funkcjonowanie społeczności lokalnych w szczególności - zajęcia aktywizujące, wspólne inicjatywy na rzecz wyjścia z ubóstwa, grupy wsparcia dla różnych kategorii osób w trudnej sytuacji życiowej;

• pomoc towarzyszącą niezbędną do zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych (w utrzymanie higieny osobistej, wsparcie psychologiczne i terapeutyczne) katalog działań jest otwarty w zależności od organizacji i potrzeb beneficjentów.

 

Osoby korzystające ze wsparcia Programu w naszym województwie będą mogły również wziąć udział w ciekawych warsztatach edukacyjnych dotyczących wzmacniania samodzielności i kompetencji w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego. Wsparcie działaniami towarzyszącymi, pozwoli na zwiększenie wymiaru pomocy żywnościowej, która realizowana jest w ramach Programu. 

 

PREZENTACJA Z PRZEPROWADZONYCH DZIAŁAŃ TOWARZYSZĄCYCH

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Barbara Otyńska 15-10-2015 14:23:23
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Justyna Trzebiatowska 15-10-2015
Ostatnia aktualizacja: Barbara Śledź 27-04-2017 11:42:22